Juraj Blanár: Morálni ľudia očistia politiku

,,Slobodné voľby sú v každej krajine najdôležitejším indikátorom fungujúcej demokracie,“ tvrdí poslanec Národnej rady Slovenskej republiky a zároveň aj predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár.

Po skončení vysokej školy dopravy a spojov v Žiline mal rôzne ambície. Prečo  ste sa rozhodol uprednostniť politiku a čo vás k tomu motivovalo?

Pracoval som ako stavebný inžinier a svoju prácu som mal rád, no veľa sme s priateľmi diskutovali a rozprávali sa o tom, s čím sme nespokojní a ako by sme to zmenili. Preto keď som dostal ponuku vstúpiť do politiky, rozhodol som sa prijať ju, aby som sa pokúsil presadiť môj pohľad, riešenia a mal šancu veci ovplyvniť, nie len kritizovať.

zdroj: napalete.sk

Pred nástupom do politiky ste mali určité ciele ako napríklad zlepšenie sociálnej situácie ľudí. Ako by ste ich s odstupom času zhodnotili?

Toto je nekonečný proces. Tak ako ide životom každého človeka ruka v ruke dobro a zlo, tak ide ruka v ruke diskusia o individualizme a úlohe spoločnosti. Napriek tomu som rád, že sa veľa vecí podarilo presadiť do života.

Dokáže podľa vás politik pracovať na viacerých postoch zároveň a všetkým sa naplno venovať?

Túto otázku dostávam veľmi často a myslím, že najlepšie to vedia posúdiť občania. Najprv som bol poslancom Národnej rady Slovenskej republiky a potom som sa rozhodol kandidovať za predsedu Žilinského samosprávneho kraja a občania sa vyjadrili, dali mi svoju dôveru a zvolili ma. Slobodné voľby sú v každej krajine najdôležitejším indikátorom fungujúcej demokracie. Tieto funkcie sa navzájom prelínajú a myslím si, že si vzájomne pomáhajú. Snažím sa preto vždy robiť maximum.

Máte popri takejto pracovnej vyťaženosti  dostatok voľného času aj na svoje súkromné veci?

Každá práca je náročná a mnohokrát vyčerpávajúca. A to nielen pre mňa, ale aj moju rodinu, keďže pracujem aj cez soboty a nedele. Vždy si však viem vyčleniť čas pre to, čo ma dobíja a dodáva mi energiu. A to je hlavne rodina, šport, príroda.

V minulosti ste získali rôzne ocenenia a dosiahli úspechy v oblasti športu. Ktorým z týchto aktivít venujete svoj čas aj v súčasnosti?

Šport a príroda je neoddeliteľnou súčasťou môjho života a zdrojom obrovskej energie. Robil som vrcholovo ľahkú atletiku a to mi ostalo dodnes. Momentálne je pre mňa najväčším relaxom beh, bežkovanie, cyklistika, akákoľvek turistika či cykloturistika.

Založili ste si vlastnú internetovú stránku, na ktorej sa väčšinou venuje návštevám študentov, ktorých ste pozvali do Národnej rady. Prečo ste sa zmerali práve na túto vekovú kategóriu?

Považujem za dôležité, aby každý študent vedel, ako funguje štát, v ktorom žije, ako sa schvaľujú zákony, ktoré našu spoločnosť ovplyvňujú – a kde inde ako v Národnej rade Slovenskej republiky to žiaci môžu zažiť najlepšie. Ako poslanec a župan si uvedomujem, že jedného dňa nás na našich miestach vystrieda mladá generácia, ktorá si vytvára svoje názory a myšlienky na fungovanie spoločnosti.

Okrem vašej internetovej stránky máte založené konto aj na sociálnej sieti. Ako by ste zhodnotili využívanie nielen sociálnych sietí, ale i vo všeobecnosti médií na vašu komunikáciu s ľuďmi?

V dnešnej dobe ide rozvoj komunikačných technológií rýchlo dopredu a keďže nie je možné sa osobne stretnúť so všetkými 690-tisícmi obyvateľmi Žilinského kraja a už vôbec so všetkými obyvateľmi našej krajiny, využívam aj túto formu komunikácie. Samozrejme, uprednostňujem osobné stretnutia a aj preto som takmer každý víkend na cestách a stretávam sa s ľuďmi. No ak ma niekto nezastihne, je dobré, že ma môže kontaktovať aj prostredníctvom sociálnych sietí.

Čo máte na svojej práci najradšej?

Je ťažké povedať, čo mám najradšej. Nepozerám sa na to takto. Moja práca je každý deň niečím iná a vďaka nej môžem riešiť problémy, nastavovať stratégie, pomáhať na rôznych úrovniach, budovať atď. Avšak veľmi ma poteší, keď sa nám niečo podarí a ľudia majú z toho radosť. Vždy, keď schválime potrebný zákon alebo keď sa nám podarí vybojovať pre ľudí a pre náš kraj zlepšenie, považujem deň za úspešný.

Čo konkrétne ste spravili pre Slovákov práve v tento deň?

V tento deň sme schválili novelu ústavy súvisiacu so zvýšením bezpečnosti pred potenciálnou teroristickou činnosťou v našej krajine. Naposledy môžem spomenúť zrušenie nezmyselných poplatkov v zdravotníctve a vyjasnenie pravidiel pre vyberanie poplatkov iba za tú zdravotnú starostlivosť, ktorá nie je preplácaná zo zdravotných poisťovní. Môj pozmeňujúci  návrh o zrušení poplatku za tzv. prednostné vyšetrenie bol schválený.  Mali sme množstvo podnetov od pacientov z našich štyroch župných nemocníc o zneužívaní týchto poplatkov. Aj toto je konkrétny príklad prepojenia mojich funkcií.

Čo by ste odporučili ľudom, ktorí by sa možno raz chceli dostať do vrcholovej politiky? Čo vám táto práca dala a čo naopak by ste povedali, že práve toto pre túto prácu nemôžete vykonávať?

Aby sa zaujímali o veci okolo seba, o veci verejné a neboli k ním ľahostajní, pretože tak či tak ich to dobehne. Všetci vytvárame obraz nášho Slovenska. Je to šanca, ako veci ovplyvniť. Veľa ľudí len kritizuje, a dokonca ani nejde voliť. Mnohokrát si ani neuvedomujú, že kritizujú aj samých seba. A to nie je správne. Každý, kto chce, aby sa veci riešili lepšie, nech na sebe tvrdo pracuje a presadí sa v politike. Demokracia to umožňuje každému. Len konštatovanie, že politika je špinavá vec, s čím sa často stretávam, umožňuje, aby naďalej bola špinavá, ak do nej nevstúpia ľudia, ktorí sú fundovaní a morálne čistí. Pretože svojím spôsobom politiku robíme v každodennom živote – doma, v práci, v obci a tak ďalej – tým, že sa snažíme presadiť naše názory.

Rozhovor vznikl v rámci předmětu Novinář jako politický aktér vedený Romanem Hájkem.