Kampaň s názvem To je rovnost! upozorňuje na domácí násilí

Každá pátá žena v Česku má zkušenost s domácím násilím. A právě proti němu nebo proti diskriminaci žen v zaměstnání bude bojovat kampaň To je rovnost! Od konce roku se pokusí oslovit případné svědky domácího násilí, její druhá část se zaměří na slaďování práce a rodiny. „Ženy vydělávají v průměru téměř o 22 % méně než muži,“ řekl končící ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier (ČSSD) na tiskové konferenci v pátek 25. listopadu. Právě na něj připadl Mezinárodní den za odstranění násilí páchaného na ženách.

„Nejhorší je, když okolí mlčí. Má cenu vyhledat pomoc,“ prohlásila psycholožka Branislava Vargová-Marvanová z centra pro ženy Rosa. Zdůraznila důležitost komunikace s obětí, a především zajištění bezpečí, s čímž souvisí také respektování jejích přání. „Pokud oběť pomoc nechce, musíme ji respektovat. Pokud razantně zasáhneme, zvýší se riziko.“

Část kampaně věnující se nerovnosti v zaměstnání si klade za cíl zlepšit pozice žen na trhu práce v souvislosti s mateřskou dovolenou. Zareagovat mají zaměstnavatelé, lidé s předsudky týkajícími se mužů na mateřské dovolené i sami partneři. „Vnímáme přechod od tradičního pojetí otcovství k modernímu pojetí,“ uvedla Lada Wichterlová z Gender Studies. Muži však podle ní i nadále vyžadují tradiční dělení prací v domácnosti, pouze v pěti procentech českých rodin se partneři v péči o domácnost střídají.

Kampaň financovanou z norských grantů se pokusí oslovit veřejnost televizními spoty, plakáty, pohlednicemi a odkazy na webových stránkách ministerstva a sociálních sítích. Potrvá do roku 2020.

 

Foto kredit: CMY Kane/Flickr.com
Článek vyšel v Carolině

En tanke om “Kampaň s názvem To je rovnost! upozorňuje na domácí násilí

  • 13. 3. 2017 at 13:29
    Permalink

    Myslím, že pokud se kampaň jmenuje To je rovnost, měla by zmínit i domácí násilí páchané na můžích a ne pouze (vycházím pouze z článku) domácí násilí páchané na ženách. Další rozšíření bych viděl např. domácí/rodinné/partnerské násilí na dětech, seniorech, lidech s mentální retardací, s fyzickým handicapem…
    Sociální pracovnice

    Svar

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *