Pražské jaro rozezní hlavní město tradičními i exotickými tóny

Mezinárodní festival klasické hudby zahájí 12. května ve Smetanově síni Obecního domu cyklus Má vlast v podání České filharmonie pod taktovkou estonského dirigenta Paava Järviho. Již 71. ročník Pražského jara slibuje 55 koncertů nejen uznávaných světových hudebníků, ale i mladých talentovaných umělců, kteří předvedou propojení tradice a experimentu.

V rámci hlavního programu vystoupí významné osobnosti klasické hudby. Velký zájem je zejména o koncert Staatskapelle Berlin s dirigentem Danielem Barenboimem, obě vystoupení BBC Symphony Orchestra nebo recitál klavíristy Maurizia Polliniho. Účast přislíbila i sopranistka Martina Janková, která za doprovodu klavíristy Gérarda Wysse zazpívá výběr ze skladeb Leoše Janáčka a dalších autorů. Nevšední zážitek přinesou koncerty hostů z Pobaltí, Španělska a Latinské Ameriky. Vystoupí například Litevský národní symfonický orchestr nebo sesterské duo houslí a klavíru Baiba & Lauma Skride. Španělské tóny doplněné flamencem zazní v projektu zpěváka Gabriela de la Tomasa a tanečníka Antonia Canalesa s názvem RETOrno.

„Loni jsme slavili 70. ročník festivalu, letos slavíme jeho 70. narozeniny,“ vysvětlil tiskový mluvčí Pražského jara Pavel Trojan jr. důvod druhého roku oslav. Dalším připomenutým jubileem je i 700 let od narození Karla IV. Na jeho počest zazní v Anežském klášteře renesanční hudba v podání Tiburtina Ensemble.

Svůj debut absolvuje čtyřiadvacetiletý dirigent Jiří Rožeň, který ke svému vystoupení sestavil program z děl Franze Schuberta, Carla Nielsena, Bohuslava Martinů a Miloslava Kabeláče. Dalším mladým umělcem bude Andreas Varady, jazzový kytarista, kterého americký hudebník Quincy Jones označil za jednoho z nejtalentovanějších lidí planety.

„Česká televize podporuje Pražské jaro již 60 let. Sdílí s ním stejné hodnoty – tradici, kvalitu a věrnost. Proto jsem rád, že můžeme být u toho,“ komentoval spolupráci s festivalem generální ředitel ČT Petr Dvořák. Vybrané koncerty bude Česká televize vysílat buď v přímém přenosu, nebo ze záznamu. Přímý přenos zajistí i Český rozhlas.

Foto: Česká televize