Čtecí zařízení – časová schránka pro každého

Známý slovenský fotograf Ľubo Špirko předvedl studentům žurnalistiky a mediálních studií v rámci Rozhlasového moderování čtecí zařízení. To obyčejně používají moderátoři v televizi, ale i ti rozhlasoví většinu textů čtou. Jak vysvětlil vyučující Karol Lovaš cílem bylo „naučit se číst tak, jako bychom nečetli. Včetně osvojení si přirozeného projevu. Posluchač má mít pocit, že na něj z rádia i televize mluvíme.“

V době, kdy obecně méně čteme, je čtecí zařízení příležitost vrátit se k němu, když například rodiče načtou pohádky svým dětem nebo požádají babičku a dědu o pohádku. A zvěční si je tak i na časy, kdy už tu reálně s námi nebudou. Ľubo Špirko mluví o „časové schránce“. Zde jsou tři reportáže z jeho master class.

Anna Pretlová & Anna Sochorová
Eliška Balcárková