Amelie Siba ve Veletržním paláci, Tea Sofia v Rudolfinu: GoOut zve na koncerty v době pandemie
Nouzový stav a vládní opatření v souvislosti s pandemií Covid-19 se výrazně dotkly zejména kultury, která se již od března potýká s uzavřenými koncertními, divadelními i výstavními sály. Společnost GoOut ve spolupráci s GOODGOOD se tak rozhodla zprostředkovat posluchačům alespoň dílčí zážitky z významných pražských lokalit, které propojuje s mladými nadějnými hudebníky. Koncerty jsou k dispozici na platformě YouTube.
Svůj první koncert uvedl GoOut pod názvem GoOut Gigs společně s kulturní platformou GOODGOOD v dubnu 2020 a sérii započal písní Sirény od kapely Zrní. Ta vystoupila na střeše letenského Molochovu s malebným výhledem na pražská panoramata. GoOut v souvislosti s připravovanou sérií uvedl, že plánuje vydávat koncertní záznamy současných českých a slovenských kapel, umělců či umělkyň, kteří svojí hudbou rozeznívají většinou tichá místa. Kapela Zrní, proslulá svým alternativním zvukem napodobujícím přírodu či lidovou hudbu, tak uvedla záměr propojení tichých prostor s muzikanty baladou místy připomínající zvuky zkoušky sirén každé první středy v měsíci nad liduprázdnou Letnou.
Do interiérů pak posluchače pozvaly naděje alternativní popové scény Amelie Siba a Tea Sofia. Prostředí geometrické abstrakce uzavřené výstavy Stanislava Kolíbala pod názvem Ozvěny Benátského bienále v Malé dvoraně Veletržního paláce Národní galerie Praha akusticky rozezněla právě Siba svou písní Rain. Sama s kytarou provedla posluchače a diváky kolem papírových koláží v nadživotní velikosti a dalších abstraktních prostorových objektů. Tea Sofia pak usedla za křídlo v koncertním sále Rudolfina na Alšově nábřeží. Popově soulovou skladbou No Pressure se jí podařilo propojit prostředí klasické hudby s modernou a naplno využila akustický potenciál Dvořákovy síně.
Do industriálního prostředí foyer multifunkčního sálu DOX+ vedle centra současného umění DOX zasadil ochutnávku ze svého nového EP „fomo and my other friends“ Václav Rouček, který doposud vystupoval společně s Jakubem Strachem jako VR/NOBODY. V samostatném albu dle svých vlastních slov reflektuje pocity, které souvisí se sociální úzkostí známou pod zkratkou FoMo – neboli Fear of missing out (v překladu strach ze ztráty). Ta se projevuje úzkostnou obavou z promeškání důležitých událostí a navozuje potřebu neustále kontrolovat sociální sítě s cílem prakticky předběhnout dané události. Rouček pro své vystoupení zvolil singl Love Like This.
GoOut doposud přinesl celkem 5 interpretů, kromě výše jmenovaných představil ještě Jana Senfta alias Člověka krve na Strahovském stadionu. Každé z videí má kolem 3-5 minut a představuje pouze jednu skladbu interpretů, na YouTube je ovšem shlédlo přes 8 000 diváků. GoOut Gigs pak nejsou jediným počinem společnosti GoOut, během pandemie nabídla také pořad GoOut Hangout nebo rozhovory s mladými umělci. GOODGOOD zároveň na svých webových stránkách nabízí sety pražských DJ’s ze střechy Národního zemědělského muzea. Symbolicky pak mohou zájemci všechny uvedené akce podpořit zakoupením virtuálních vstupenek.
Zpráva vznikla na kurzu Poválečná česká literatura a kulturní publicistika pod vedením PhDr. Jany Čeňkové, Ph.D.
Foto: GoOut (Jan Ruttner, Jakub Salavec), YouTube.com