Boxlakros v růžové pomáhal onkologicky nemocným. Do brány se postavil i hokejový gólman Furch

Napínavé utkání v ostrém tempu, bohatý doprovodný program a dobročinný přesah. Národní boxlakrosová liga (NBLL) se spojila s Nadačním fondem Pink Bubble, aby podpořila mladé pacienty bojující s rakovinou. Druhý ročník NBLL All-Star Game, který se uskutečnil 9. listopadu, se opět nesl v duchu souboje milénií. A stejně jako v loňském roce jej ovládl tým 3k, složený z hráčů narozených po roce 2000, který své soupeře, narozené v minulém tisíciletí, porazil 14:7.

Potemnělá hala se otřásá pod náporem zaplněných tribun, bouřlivou atmosféru umocňuje světelná show. Hráči obou týmů vbíhají na hřiště a ve vzduchu je cítit zvláštní napětí. Dnešní utkání bude opravdu speciální. A přestože jde „jen“ o exhibici, hráči si určitě nic jen tak nedarují. Na palubovku nastupují ti nejlepší z Národní boxlakrosové ligy, které se celkem účastní devět týmů – pět z Česka a po jednom ze Slovenska, Rakouska, Německa a Polska. Vybrali je zástupci každého z celků.

Očekávání nelítostného souboje se potvrzují hned od úvodního vhazování. Růžové gumové míčky, symbolicky připravené pro dnešní All-Star Game pro podporu Nadačního fondu Pink Bubble, létají vzduchem z lakrosky na lakrosku a fanoušci na první gól nemusí dlouho čekat. Pavel Srch z týmu 3k v černých dresech prostřelil bránícího Gottwalda i brankáře Zające a otevírá skóre. Soupeři v bílém se ale nenechávají zahanbit – na 1:1 záhy srovnává Dominik Pešek z LCC Wolves, se 122 body nejpřínosnější hráč uplynulé sezóny NBLL.

Přestože je utkání herně vyrovnané, výběr 3k si vedení v první čtvrtině brzy bere zpět a střílí jeden gól za druhým. Ve druhé periodě pokračuje střelecký nápor hráčů v černých dresech. Asistenci si kuriózním způsobem připisuje i brankář Viktor Bláha. Po odpískání faulu soupeře a signalizaci výhody pro tým 3k se místo na lavičku vydává na soupeřovu polovinu a nekompromisně střílí na bránu. Míček sice cíl minul, ale po odraze od mantinelu ho do lakrosky pohotově chytá Novotný a zvyšuje už na 6:3. Podobné pokusy o vstřelení branky však nejsou v podání gólmana Lakrosu Zbraslav žádným ojedinělým prvkem pro pobavení publika – předvedl je třeba i v českém národním dresu na nedávném Mistrovství světa v boxlakrosu v americké Utice.

Koncert a hokejové překvapení

Diváci se nenudí ani o přestávkách. Kromě vystoupení zpěvačky a ambasadorky Nadačního fondu Pink Bubble Elizabeth Kopecké se po vzoru loňského prvního ročníku NBLL All-Star Game konají dovedností soutěže. Dominik Pešek posílá míček do branky rychlostí 160 kilometrů za hodinu a předvádí nejtvrdší střelu dne. V souboji o nejrychlejšího hráče pak triumfují shodně Tomáš Hájek spolu s Matějem Kreslem, který tuto disciplínu ovládl i v loňském utkání hvězd. Nejvíce střel pak chytá gólman Panthers Wroclaw Dawid Zając, se 79% úspěšností zákroků nejlepší brankář uplynulé sezóny NBLL.

V brance jej střídá i hvězdné překvapení – hokejový brankář a účastník olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu Dominik Furch, který aktuálně působí v extraligovém týmu BK Mladá Boleslav. Nová role se mu během přestávkového programu před čtvrtou čtvrtinou dokonce zalíbila natolik, že se nechává přemluvit a za tým 2k nastupuje do poslední čtvrtiny zápasu. „Říkali jsme si, že stejně prohráváme o hodně, tak to aspoň můžeme udělat o něco zábavnější,“ směje se po zápase Pavel Došlý, nejzkušenější hráč na hřišti, který za svou kariéru nevynechal jediné mistrovství světa v boxlakrosu ani fieldlakrosu.

S novým gólmanem v bráně v první minutě poslední části zápasu hráči v bílém z protiútoku snižují na 6:11. Soupeři ale Furcha mezi třemi tyčemi v žádném případě nešetří, šestibrankové vedení si berou zpět a perou se o každý míček. Dobiáš se snaží Furcha obelstít střelou shora, ale ten se nenechá zmást a předvádí pohotový zákrok. Hráčům 3k se za jeho záda podařilo vsítit tři branky a zvítězili 14:7. „Řekli jsme si, že mu musíme dát aspoň pár gólů, ale překvapil nás,“ komentuje výkon profesionálního hokejisty Lukáš Kučera. „Určitě bychom ho přivítali u nás v týmu. Bylo vidět, že něco odchytáno už má,“ dodává jeho spoluhráč z LC Custodes Matouš Tilšer. A jak svůj výkon zhodnotil Dominik Furch? „Vyzkoušel jsem si něco nového a bylo to skvělé.“ Lakrosovou kariéru zatím neplánuje. „Ještě bych chtěl pokračovat v hokeji, ale byla to zajímavá zkušenost,“ říká brankář BK Mladá Boleslav, jehož syn se lakrosu věnuje. „Někdy si dělám legraci, že umím chytat jen černou gumu, ale ta růžová byla dobře vidět, takže to nedopadlo tak špatně,“ směje se Furch.

S růžovými míčky standardně nehrají ani lakrosoví profesionálové. „V první periodě mi dělalo problém, že byly jinak vidět než klasické bílé, ale zvykl jsem si a nevadilo by mi s nimi hrát pravidelně,“ říká Tilšer. Větší překážkou bylo nestandardní složení týmů. „Chvilku nám trvalo, než jsme se sehráli. Až kolem třetí čtvrtiny to tam začalo padat,“ vysvětluje Kučera.

Když sport pomáhá

Důležitější než výsledek zápasu a předvedené výkony ale byla podpora onkologicky nemocných. „Máme radost, že těm našim bublinám ukazujete, že na svoje trable nejsou samy a mají obrovskou podporu i v lidech, kteří je vůbec neznají a jsou jim schopni věnovat myšlenku, svůj čas, a možná i nějaké kačky,“ děkuje divákům i hráčům Martina Šmuková, zakladatelka Nadačního fondu Pink Bubble. NBLL organizaci věnuje výtěžek ze vstupného a prodeje upomínkových předmětů. Limitovaná kolekce autorských míčků s designem malířky Tiny Palu se vyprodala už před zápasem. Dresy všech zúčastněných hráčů si mohou lidé vydražit na webových stránkách nadace. Aukce se uzavře 1. prosince.

„Kdo mě zná, ví, že jsem věčně nespokojený, ale poprvé v životě říkám, že dnešek byl super. Jsem rád, že se sešli ti nejlepší kluci, a přišlo opravdu hodně lidí nejen kvůli tomu, aby se pobavili, ale také pomohli,“ raduje se po utkání vedoucí NBLL Adam Šerpán. „Věřím, že i tyto akce pomáhají zviditelnit samotný lakros,“ dodává s úsměvem na tváři.

Popularitu lakrosu zvyšuje i to, že se vrací do olympijského programu, a to v disciplíně sixes, která se hraje v šesti hráčích jako boxlakros. V Česku se jí věnují primárně ženy, které jsou ve světovém žebříčku aktuálně osmé. „Sixes jsou směs fieldlakrosu a boxlakrosu, ale moc nám tato disciplína nejde,“ říká Kučera. „Je tam víc běhání, větší brány. My jsme líní, takže když se nám míček odrazí zpět do lakrosky, je to pro nás lepší. S lakroskou umíme, což by nám mohlo hrát do karet, a fyzička se dá nabrat vždy,“ dodává Tilšer. „Od jara chceme v sixes vytvořit pořádnou soutěž, abychom měli šanci se na olympiádu dostat. Je to pro nás ale zvláštní. Moc neznáme taktiku, ale pořád je to lakros – chytat a házet balón, běhat, střílet na bránu,“ uzavírá Došlý, který jako kapitán dovedl českou reprezentaci k šestému místu na mužském boxlakrosovém mistrovství světa. O kvalifikaci na olympijské hry v Los Angeles v roce 2028 se tedy Češi každopádně poperou.

Autorka: Eliška Krátká
Úvodní fotografie: V utkání hvězd Národní boxlakrosové ligy slavil vítězství stejně jako loni tým nastupující generace.

Jaký je rozdíl mezi boxlakrosem a fieldlakrosem?
Názvy těchto lakrosových disciplín jsou odvozeny od typu hřiště, na němž se hrají – buď na otevřeném bez mantinelů (field), nebo na uzavřeném s mantinely (box). Liší se také stylem hry a počtem hráčů. Boxlakros se hraje s šesti hráči na každé straně a díky tvrdým soubojům u mantinelu připomíná hokej. Naproti tomu fieldlakrosové týmy čítají deset hráčů a kladou větší důraz na běžeckou kondici a taktiku.