Spojuji tvořivou práci rukama a pomáhání lidem, říká ortotik-protetik Vladan Princ z firmy Ottobock

Vladan Princ se výrobě protéz věnuje už více než čtvrt století. Hlavním cílem jeho práce je vytvořit pomůcku, která plnohodnotně nahradí chybějící končetiny. Věnuje se také profesi učitele, vzdělává protetiky a fyzioterapeuty na vysokých školách. „Obor protetiky se posouvá čím dál tím rychleji – když jsem začínal, tak jsme ještě zpracovávali kůži, dřevo, hliník. Dneska se dostáváme k moderním technologiím.“ Firma Ottobock se často podílí i na fyzioterapii, která je součástí rekonvalescence klienta. To, jak se klienti zotavují a jak se vyrovnávají se svým zdravotním stavem, je individuální. „Chodit jsem se naučil asi po měsíci na rehabilitační klinice, ovšem psychicky si zvyknout trvá dva až tři roky,“ říká Jiří Šucha, klient s jednou z nejmodernějších protéz dneška. Své umělé koleno ovládá také pomocí technologie Bluetooth přes chytrou mobilní aplikaci.

Natáčeli Anastasia Junová, Martin Klouda a Jan Lukacko v rámci předmětu Televizní rozhovor v teorii a praxi.