Respirátory v Česku už vyrábí i tchajwanská linka, provoz zahájili politici

Ve Zlíně se rozjela produkce ochranných pomůcek na tchajwanské výrobní lince, kterou asijský stát věnoval České republice po prosincové návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Právě on společně s ministrem zahraničních věcí Tchaj-wanu Josephem Wu a dalšími hosty ve čtvrtek 11. března v online prostoru činnost linky slavnostně zahájil.

Výrobní linku momentálně provozuje zlínská společnost Spur, jejíž generální ředitel Tomáš Dudák přislíbil darování části výrobků českým zdravotníkům. Stejně jako předseda Senátu zdůraznil, že nanorespirátory se budou na tchajwanské lince vyrábět z českých materiálů. Právě výzkumu nanofiltrů se firma dlouhodobě věnuje. Její obchodní manažer David Pospíšil navíc označil zařízení za nejdokonalejší, jaké měli od začátku pandemie koronaviru k dispozici. Vyrobit zvládne milion kusů respirátorů měsíčně, což zvýší výrobní kapacitu Spuru z dosavadních 4 na 5 milionů.

Vystrčil poděkoval Tchaj-wanu za velkorysý dar a vyjádřil naději na pokračující spolupráci. „Přestože toto je úžasná věc, věřím, že ta návštěva měla hlubší význam,“ vzpomenul také na svoji diplomatickou cestu a znovu připomněl i téma demokracie a dodržování lidských práv. Poměrně emocionálně na něj navázal i Joseph Wu: „Demokracie se bude nadále potýkat s překážkami, ale znovu se ukazuje, že jde o nejlepší systém, ve kterém lze čelit krizi.“

Spolupráci obou států vyhlíží i náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Martina Tauberová, a to nejen v oblasti ekonomiky: „Nejde jen o obchod a investice, ale i technologie, chytrou agrikulturu, vesmírný výzkum nebo nanotechnologie.“

Text vznikl v rámci kurzu Psaná žurnalistika pod vedením PhDr. Ludmily Trunečkové, PhD., a publikován byl v CAROLINĚ

Foto: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *