„Vinohradská 12“ –⁠ praktická bakalářka

Studenti žurnalistiky mohou na IKSŽ FSV UK končit svoje bakalářské studium i praktickou bakalářskou prací. V rámci rozhlasové specializace si tuto možnost zvolila i studentka Eliška Balcárková. Připravuje rozhlasovou reportáž s názvem: „Jak vzniká zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12“.

Jejím školitelem je Karol Lovaš. Jak prozradil, kvalitně odvedená praktická práce má svoje výhody: „Pokud ji student udělá dobře, má materiál do svého osobního portfolia. Může přijít do zaměstnání a říct: ‚Dobrý den, jsem Karol Lovaš a tohle umím.‘“

Co všechno musela pro svou praktickou práci udělat Eliška Balcárková? „Po volbě tématu se musela rozhodnout, jaký ,příběh‘ a jakou formou chce vlastně vyprávět. Co má být poselstvím tohoto vyprávění. Musela si k tématu nastudovat mnoho podkladů, vytipovat si respondenty, absolvovat s nimi rozhovory. Vybrat další zvukové synchrony, které použije. Samozřejmě musí také zvládat teorii i praxi přípravy reportáže. Mám na mysli správnou mluvu, profesionální hlasový projev, schopnost profesionálního nahrávání, střihu, celé postprodukce. A k tomu je samozřejmě potřeba také velká dávka invence, talentu kvalitně napsat a interpretovat rozhlasový text a také kus psychologie, kterou reportér využívá zvlášť při vedení rozhovorů se samotnými respondenty. To všechno se bude nakonec hodnotit. Včetně teoretické části práce.“

Eliška Balcárková chce svou „bakalářku“, na které usilovně pracuje už několik měsíců, obhájit letos v červnu. Karol Lovaš bude jako její školitel u toho. Elišce, podobě jako dalším svým studentům, drží pěsti. Zatím mají ještě stále dost času na to, aby jejich úsilí bylo nakonec proměněno v úspěšnou obhajobu.

Na fotografii je Lenka Kabrhelová, zdroj: Český rozhlas