Anděl ve stínu politiky: Cenu mají Koller či Vytisková, mluvilo se i o Zemanovi

Po dvou soškách andělů si z letošního udílení cen Akademie populární hudby v pražském Hudebním divadle Karlín odnesli David Koller (nejlepší zpěvák a album), Barbora Poláková (objev a skladba roku) a Kryštof, který zvítězil mezi skupinami a v počtu prodaných alb. Kategorii zpěvaček ovládla Klára Vytisková. Síň slávy rozšířil Michal Pavlíček, bývalý kytarista Pražského výběru nebo Stromboli. Víc než o oceněných se však po sobotě mluvilo o svobodě projevu. Někteří hudebníci totiž v přímém přenosu kritizovali prezidenta Miloše Zemana.

„Mám na srdci pár slov,“ přerušila vystoupení Lenka Dusilová. „Nesouhlasíme s tím, že se prezident naší země ve svém úřadu chová nedůstojně a i naším jménem podlézá režimu, který popírá svobodu a demokracii. Jestli se to nelíbí ani vám, prosím, nebojte se dát najevo svůj názor.“

„Souhlasím s Lenkou,“ připojila se Vytisková, když přebírala cenu pro nejlepší zpěvačku. Vůči prezidentovi Miloši Zemanovi se ohradil i Koller. „Byl bych rád, kdyby nás vláda netahala na východ. Ať je to pan Babiš, Klaus nebo soudruh Zeman.“

„Angažovaní umělci. 1948, 1977 a teď 2016. Třeba opět uspořádají seanci v Národním divadle a budou podepisovat prezenční listinu,“ reagoval na Twitteru Jiří Ovčáček, tiskový mluvčí prezidenta. „Proč by měl někdo umělcům určovat, co mají říkat a jaká forma protestu je vhodná?“ namítl Petr Fiala, předseda Občanské demokratické strany. „Srovnávat sobotní projevy s antichartou je nevkusné a zcela mimo realitu a historické souvislosti. Pan Ovčáček by se měl lépe seznámit s historií.“

Diskuse se nevedla jen o obsahu výzvy, ale zda je vůbec správné, aby umělci vyjadřovali názory na podobných akcích. „Kdyby si pronajali vlastní sál, svolali občany i média a sdělili jim konkrétní věci od podpory chovu klokanů po senzační odhalení Zemanovy bigamie, mělo by to fazonu. Ale povykovat během ceremoniálu „nesouhlasím – já taky – a já taky“ zůstane dětinským gestem, o kterém se mluví pouze proto, že na pořádně peprný skandálek se Andělé nezmohli,“ napsala v komentáři v MF Dnes Mirka Spáčilová.

Debaty na sociálních sítích či rozprava v České televizi tak zastínily fakt, že se u příležitosti jubilejního 25. ročníku ankety, která je českou obdobou Grammy, udělovali i Andělé pětadvacetiletí. Také v nich uspěl Koller, respektive jeho kapela Lucie. Zpěvákem čtvrtstoletí se stal Dan Bárta, zpěvačkou Lucie Bílá.

Přehled vítězů Cen Anděl 2015:
Zpěvák – David Koller, zpěvačka – Klara (Klára Vytisková), kapela – Kryštof, skladba – Nafrněná (Barbora Poláková), album – ČeskosLOVEnsko (David Koller), objev – Barbora Poláková, síň slávy – Michal Pavlíček, videoklip – Tragédie u nás na vsi (Aneta Langerová), nejprodávanější album – Srdcebeat (Kryštof)

Foto kredit: Facebook/25th Ceny Anděl